Kategoriler
Blog kira artış oranları

Ekim ayı Tüik (Türkiye İstatistik Kurumu) Kira artış Oranları belli oldu

Ekim ayı Tüik (Türkiye İstatistik Kurumu) Kira artış Oranları belli oldu.

Ekim ayı Tüik (Türkiye İstatistik Kurumu) Kira artış Oranları belli oldu.

Ekim ayında Tüik verilerini bekleyen mal sahibi ve kiracı adayları yeni zam döneminde kira artış oranlarının yüzde kaç olduğunu merakla bekliyor. Peki Ekim ayı kira artış oranı TÜİK tarafından yüzde kaç belirlendi?

Tüik kira artış oranını yüzde kaç belirledi?

Türkiye İstatistik Kurumu Ekim ayında yapılacak kira artış oranlarını paylaştı. Her ayın 5. günü açıklanan mal sahibi ve kiracıların merakla beklediği Ekim ayı kira artış oranı yüzde 11,47 olarak açıklandı.

2020 yılı Ekim ayı yıllık kira artış oranı yüzde 11,47 olarak belirlendi.

Ayrıca 2020 yılı içinde belirlenen aylık artış oranı ise 0,97 olarak kayıtlara geçti.

Kira artış oranları hangi değere göre hesaplanıyor?

Kira artış oranları hangi değere göre hesaplanıyor?

Kira artış dönemlerinde mal sahibi ve kiracı adaylarının anlaşmazlığa düştüğü konular arasında yer alan “kira artış oranları” geçmiş yıllarda TEFE/TÜFE ortalamasına göre hesaplanıyordu.

Anlaşmazlıkların çok sık yaşandığı ve gerginliklere sebep olan bu değer hükümet eliyle “TÜFE” TÜKETİCİ FİYAT ENDEKSİ ORANINA sabitlendi.

Yani mal sahibi ve kiracı adayları “ZAM DÖNEMLERİNDE” TEFE/TÜFE ORTALAMASINI DEĞİL yalnızca TÜFE’yi (TÜKETİCİ FİYAT ENDEKSİNİ) referans alacaklar.  

Mal sahiplerinin kira artış dönemlerinde nelere dikkat etmesi gerekiyor?

Mal sahiplerinin kira artış dönemlerinde nelere dikkat etmesi gerekiyor?

Mal sahiplerinin kira artış dönemlerinde yaşadığı en ciddi sıkıntı kiracılarıyla aralarında yaşayacaklarını düşündükleri zam kâbusu oluyor. Çok sık karşılaştığım senaryolardan biri olan zamlı kira artış dönemlerinde mal sahiplerinin dikkat etmesi gereken konu kiracılarını kırmadan ortak payda da buluşmaları.

Mal sahipleri kira artış dönemlerinde kiracılarına karşı nasıl bir tutum sergilemeli?

Mal sahipleri kira artış dönemlerinde kiracılarına karşı nasıl bir tutum sergilemeli?

Mal sahipleri ve kiracı adaylarına öneriler başlığı altında bu bölümde değerli mal sahiplerine birkaç küçük öneride bulunmak istiyorum.

 • Mülkünüzü barınma amacıyla belirlediğiniz kira bedeli karşılığından kiraya verdiğinizi biliyorum. Öncelikle ülkenin Covit-19 Pandemi sürecinden geçtiğini unutmayın.
 • Önceliğiniz yatırımını olan “gayrimenkulünüzden kira geliri sağlamak.” Haklısınız. Fakat kiracılarınızın da bu süreci zorlanarak atlattığını hatırınızdan çıkarmayın. Hatırlayın. Sizde belki kiracıydınız. Yada işiniz bozulduğu zaman kira ödeyemeyecek hale gele bilersiniz. O hale düşmem demeyin. 10 yıl içinde bu cümleyi kuran 100 kişiden 97’si şuan kiracı. Ve kira ödemekte zorlanıyor.
 • Mülkünüzün emsal değerlerini emlak portallarından araştırın. Bilginiz yoksa ve uğraşmak istemiyorsanız emlak danışmanınız ile konuşup bilgi alışverişinde bulunun. Unutmayın! Mülkün sahibi sizsiniz. Emlakçınız değil.
 • Kira oranınızın düşük olduğu düşünüyorsanız kiracınız ile konu hakkında ortak payda da buluşmaya çalışın. Hedeflediğiniz oranı yakalayamamış olabilirsiniz. Kiracınız ile bir sonraki yıl kira artışını yeniden değerlendireceğiniz konusunda hem fikir olun.
 • Kiraya zam yapmıyorsa Evi boşaltsın! Ya da evimi boşaltın! Demek yerine yeni zam döneminde aradaki yatırımın kira kaybı değerini yeniden gündeme getireceğinizi söyleyip uzlaşın.
 • Evin boş kalması, kiracı aranması, doğru kiracıyı beklemek girişimi evin aylarca boş kalması durumu mal sahibi olarak “KİRA KAYBINA, CEBİNİZDEN AİDAT ÖDEMENİZE BELİRTMEDİYSENİZ FAZLADAN VERGİ ÖDEMENİZE” hatta yıllık ödeyeceğiniz emlak vergisinin parasını bütçenizden karşılamanıza neden olacaktır.
 • Akıllı mal sahiplerinin her biri kaybettiği ve kaybedecekleri parayı hesap ederler. Akıllı iş insanları da böyledir. 1’in 0’dan büyük olduğu bilirler. 2.000 TL’ye kiracı arıyorsanız, aidat 200 TL ise, evinize 1.800 TL teklif geldiyse, eviniz 3 ay boş kaldıysa, inadınız yüzünden 5.400 TL Kira kaybına uğrarken cebinizden de 600 TL aidat bedelini siz ödediniz. Toplamda 6.000 TL para kaybettiniz.
 • Ayrıca eviniz içinde onarımı, bakımı, iyileştirilmesi gereken yerler varsa kiracınız tüm bu süreci yürütsün. Gerekirse kiradan düşün. Evinizin değeri azalmasın. Cebinizden, bütçenizden çıkacak olan parayı kiracınız evinizi yenilerken değerlendirsin.
 • Amaç evinizin kira ve yıpranma değerini korumak ise tüm akıllı mal sahipleri bu şekilde mantık çerçevesinde mülklerini koruyor ve kira artışlarını bu şekilde gerçekleştiriyor.
Kiracılar kira artış dönemlerinde mal sahiplerine karşı nasıl bir tutum sergilemeli?
Kiracılar kira artış dönemlerinde mal sahiplerine karşı nasıl bir tutum sergilemeli?

Kiracı adayı değerli dostlar, bu içerik iki yönlü. Hem mal sahiplerini hem de sizin pencerenizden olaylara tarafsız bir gözle bakıyorum. Çünkü hem mal sahiplerinin hem de sizin neler yaşadığınızı çok iyi biliyorum. Şunu sakın unutmayın! Kullandığınız mülkün “kullanım bedelini” canına dişine takarak mal sahibi olmuş belki de sizlerden aldıkları paralar ile geçinen insanların paralarını gününde ödemeniz gerekiyor. Sergilediğiniz tavrın iki yönlü olduğunu ve size karşıda aynalanacağını sakın unutmayın.

 • Mal sahibinin evine kendi eviniz gibi bakın. Bir gün ev sahibi olduğunuzda nasıl bir tavır görmek isterseniz sizde aynı tavrı mal sahibinize karşı sergileyin.
 • Bakım, onarım, iyileştirme ve korumak sizin elinizde. Kiracısı olduğunuz gayrimenkule ne kadar iyi bakarsanız evden o kadar memnun olur, huzurla oturursunuz.
 • Kiracı olarak önce kendinize, sonra mal sahibinize sonrasında da yaşadığınız bina veya site içinde ki komşularınıza karşı sorumlu olduğunuzu her zaman hatırlayın. Gürültü, ses, rahatsızlık verici tavır ve ifadelerden kaçının.
 • Yaşadığınız bina veya site içinde kullandığınız ortak alanların giderlerini aidatlarınızı gününde ödeyin. Unutmayın ödemediğiniz aidatlar “asansör bakımı, havuz, otopark, ısınmak için merkezi sistem doğalgaz, kat görevlisi maaşı ve sgk prim ödemelerini” aksatacağı için zincirleme reaksiyon görecek hizmet alımınızda aksaklıklar yaşanacaktır.
 • Kira ödemenizi gününde gerçekleştirmeye özen gösterin. Mal sahibiniz kira, banka kredisi, ipotek bedeli ya da teminat için verilmiş bir borcu ödüyor olabilir. Onun yaşayacağı mağduriyetin sizi de mağdur edeceğini unutmayın. Sizin sarkmasına sebep olacağınız bir ödeme mal sahibinin zorlanmasına belki de oturduğunuz evin satılmasına neden olabilir. Kiracı olduğunuz bir evden yeni mal sahibiniz olacak banka ya da başka bir yatırımcı oturmak için taşınacak olursa taşınmanız gerekebilir. Düzeniniz bozulur. Demedi demeyin.
Kiracıların ve kiracı adaylarının dikkat etmesi gereken hususlar neler?
Kiracıların ve kiracı adaylarının dikkat etmesi gereken hususlar neler?

Zamlı kira artış dönemlerinde dikkat etmeniz gereken son husus da kira kontratların içine yazılan, yazılmış olan artış oranları.

Unutmayın kira artış oranları TEFE / TÜFE ORTALAMASI NA GÖRE YAPILMIYOR!!!

Kira artış oranları TÜFE ARTIŞ ORANINA göre yapılıyor. Kiracıların kontrata imza atıktan sonra en çok sorun yaşadığı konulardan biri burasıdır. Karşılıklı olarak hem fikir olduğunuzu beyan ederek imzaladığınız kontrat hükümlerinin sonradan değiştirilmesi dönüşü mal sahibinin rızası olmadan çok zor oluyor.

O yüzden kira kontratı yaparken önce bu konuya hassasiyet gösterin.

Kiracılar için hesaplanmış kira örnekleri.

Kira bedeli hesaplamasında sorun yaşayan kiracı adayları için hazırladığım örnek ödeme tablosunu kullanarak mal sahibinizin yapacağı EN YÜKSEK KİRA ARTIŞ ORANINI aşağıda ki tablodan görebilirsiniz. Ekim ayı kira artış oranı 11,47 olarak TÜİK tarafından belirlenmişti. Hatırlatmak isterim. Buna göre Kirası;

 • 1.000 TL olan Kiracının Yeni Kirası 1.114,70 TL oldu.
 • 1.100 TL olan Kiracının Yeni Kirası 1.226,17 TL oldu.
 • 1.200 TL olan Kiracının Yeni Kirası 1.337,64 TL oldu.
 • 1.300 TL olan Kiracının Yeni Kirası 1.449,11 TL oldu.
 • 1.400 TL olan Kiracının Yeni Kirası 1.560,58 TL oldu.
 • 1.500 TL olan Kiracının Yeni Kirası 1.672,05 TL oldu.
 • 1.600 TL olan Kiracının Yeni Kirası 1.783,52 TL oldu.
 • 1.700 TL olan Kiracının Yeni Kirası 1.894,99 TL oldu.
 • 1.800 TL olan Kiracının Yeni Kirası 2.006,46 TL oldu.
 • 1.900 TL olan Kiracının Yeni Kirası 2.117,93 TL oldu.
 • 2.000 TL olan Kiracının Yeni Kirası 2.229,40 TL oldu.
 • 3.000 TL olan Kiracının Yeni Kirası 3.344,10 TL oldu.
 • 4.000 TL olan Kiracının Yeni Kirası 4.458,80 TL oldu.

Güncel gelişmeleri instagram hesabımdan günlük ve anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

📆 Ekim ayı #Tüik (Türkiye İstatistik Kurumu) #Kira artış Oranları belli oldu. 📢 #Ekim ayında #Tüfe’ye (Tüketici Fiyat Endeksi) göre kira artış oranı #yüzde 11,47 oldu. 📈 Yıllık kira artış oranı yüzde 11,47 olurken aylık 0,97 oranında artış gösterdi. 🕵🏻 Kira artış oranları Tüfe artış oranına göre hesaplanıyor. Burada dikkat etmeniz gereken detay, yeni #sözleşme yapıyorsanız “mutlaka #TEFE – TÜFE ORTALAMASININ” kontrat içine yazılmamış olması gerekiyor. 🧮 Bu tabloya göre 1.000 Lira kira ödeyen bir #kiracı adayı, 11,47 TÜFE Artış Oranı ile 1.114,70 TL kirasını ÜST TAVANDAN zamlı olarak ödeyecek. ⛔️ Unutulmaması gereken bir hatırlatma! 📌 Yapılması gereken en ÜST SEVİYEDE ki ZAMLI ORAN YÜZDE 11,47 oldu. 👷👨‍💼 Kiracı adayları Mal sahipleri ile görüşerek yüzde 11,47 TÜFE artış oranı altında da anlaşma sağlayabilirler. 💾 Daha fazla bilgi ve püf noktası öğrenmek için hesabımı takibe almayı ve içeriği kaydetmeyi unutmayın. 😎 MUSTAFA ELGÜN – GAYRİMENKUL YATIRIM UZMANI 👉👉 @mustafaelgun_emlakdanismani 👈👈 🌐 #Gayrimenkul konulu #makale ve #içerik paylaşımları için: www.mustafaelgun.com/blog sayfamdan güncel yazılarımı okuyabilirsiniz.

Mustafa ELGÜN (@mustafaelgun_emlakdanismani)’in paylaştığı bir gönderi ()

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir