Gayrimenkul Satış İşlemleri

Gayrimenkul Satış İşlemleri

Gayrimenkulünüzü satmak için piyasaya çıktığınızda klasik pazarlama yöntemlerinin işe yaramadığını göreceksiniz.
Sahibinden Satılık Afişi asmak, emlak portallarına ilan vermek, arkadaş eş dost ve komşulara haber salıp alıcı adayı aramak 10 yıl önce çalışan yöntemler arasında sayılabilirdi. Bugün bu yöntemlerin pazarlama çalışmalarımıza sadece %5 oranında katkı sağladığını elimizdeki istatistiklerde görebiliyoruz.

Emlak portalları

Emlak portalları yıllar önce ilan verenler için olabildiğince destek sağlıyordu. Oysa günümüzde her ilan veren tüketici birer para kaynağı durumunda. Üstelik her geçen gün değişikliğe uğrayan algoritma ve yazılım çalışmaları ticari anlamda emlak portallarının daha çok para kazanmasının önünü açıyor.
Bir başka deyişle “emlak portallarına para ödediğiniz sürece” ilanınız ÜST SIRALARDA yer alır.
Küçük bir detay paylaşmama izin verin. Düzenli olarak ilan parası ödeyen emlak ofisleri karşısında “vermiş olduğunuz ilanların hiç şansı yok!”
Emlak ofislerinin vermiş olduğu her ilandan sonra size ait ilanın emlak portallarında alt sıralara düştüğünü görebilirsiniz.
Böylece Mülkünüzün satılma olasılığı azalırken, telefonunuz her çaldığında emlak danışmanlarının evinizi pazarlamak üzere sizi aradığını göreceksiniz.

Komşu, eş, dost ve akrabalar

Komşu, eş, dost ve akrabalara evinizin satılık olduğunu söylemenin süreci hızlandıracağına olan inancını taşımak da elbette umut vaad edici bir pazarlama hamlesi. Fakat düşünülmeyen minik bir detayı paylaşalım.
Herhangi bir mal ya da hizmet alımlarında genetik kodlamamız gereği, piyasa değerinin altında alım yapmak, satarken de en üst seviyeden satıp kazanç sağlamak isteriz.
İstediğiniz rakamların eş, dost, komşu ve akraba çevrenizden gelmediğiniz ya da garip fiyat teklifleri aldığınızı gördüğünüz an ilişkilerinizi de sorgulamaya başladığınızı göreceksiniz.

Esnaf dostlarınızın dükkanına satılık yazısı asmak, oldukça sıra dışı kabul ediyoruz. Yıllarca bir çok mal sahibine yardımcı olan yöntemler arasında oldu. Özellikle bakkal, fırın, market camlarında yer alan sahibinden satılık ev ilanları alıcı bulmanız konusunda destek olmuştur. Fakat devlet 5 Haziran 2020 tarihinden itibarinde çıkardığı “EMLAKÇILIK YASASINDA” Mesleki Yeterliliğini Tamamlamış Emlak Danışmanlarının ilan verebileceğini ve bu ilanlardan sorumlu olacaklarını ifade etti.

Profesyonel destek

Paylaştığımız detaylardan sonra, halen kendiniz gayrimenkul satışını elbette deneyimlemek isteyebilirsiniz. Fakat Sahibinden Satılık olarak pazarladığınız mülkünüzde alacağınız her yanlış karar potansiyel alıcı adaylarını kaybetmenize neden olacaktır.
Ya da pazarlama planlarımızı, stratejilerimizi, müzakere yöntemlerimizi ve değerleme hizmetimizi alarak zaman, para ve müşteri kaybetmeden çözüm ortağınız olarak mülkünüzün satışına aracılık hizmeti sağlayabiliriz.
Vakit kaybetmeden iletişime geçin.

Afiş Asmak

Afiş asmak, elbette klasik pazarlama yöntemleri arasında yer alıyor. Afişi astığınız cepheden geçen herkesin alıcı adayı olarak telefonunuzu araması ilk günler ümitlendirecektir. Eviniz hakkında bilgi almak isteyen kişilerin meraklı komşularınız, fiyat öğrenmek isteyen esnaf, evinin değeri ile kıyaslama yapmak isteyen mal sahipleri ve günün sonunda yine emlakçılar olacaktır.
Günün belirli belirsiz saatlerinde gelen aramalar başlangıçta hoşunuza giderken bir dönem sonra sinirlerinizin gerilmenize neden olduğunu göreceksiniz. Hatta gecenin 11’inde arayan insanlara sinirleneceğiniz yönünde size garanti veririm.

Esnaflarında camında bulunan Sahibinden Satılık İlanlarınız

Camında sahibinden satılık ilanı bulunan esnaflara da 5.000 TL ile 50.000 TL arasında ceza keseceğini resmi gazete yayınlayarak bildirdi.
Ayrıca camında sahibinden satılık ilanı bulunan esnafın tapusu ile bunu belgelemesi gerek. Aksi bir durumda emlakçılar tarafından camın yada cephenin önünden çekilmiş olan resimle şikayet alırlarsa 50.000 TL’ye kadar ceza ödemek durumunda kalacaklar.
Hal böyle olunca bu riski alacak kadar cesur esnafların olacağını düşünmüyoruz.

Alıcılara karşı sergilenen duygusal tavır

Olaylara duygusal bakmak satışı yavaşlatacak bir diğer değişken olarak değerlendirilir. Alıcı adaylarının hiçbiri malınızı değerinde almak için aramayacak, evinize gelmeyecek, istediğiniz fiyat teklifinizi vermeyecek. Hatta gayrimenkulünüze geldiklerinde kötüleyecek, masraf çıkaracak, olumsuz ne varsa söyleyecek.
Bu durum gayet normal. Çünkü alıcı psikolojisi, akıl hocalarının düşünceleri, kendi isteklerine göre tadilat yapma düşünceleri ağır basacak. İsteklerini kabul ettirmek isteyecekler. Mülkünüze teklifimiz … Daha fazla veremeyiz. Zaten tadilat yapacağız, tapu masrafları, düğün, taşınma, evin içine alınacak mobilyalar dahil birçok konuda bahaneler üretecekler. Amaçları hedefledikleri rakamdan almak. Kişisel almayın. Alıcılarda kendi müzakere yöntemleri ile alım yapmak için ellerinden geleni yapmaya devam edecekler.
Teklifleri kişisel algılamak, düşeceğiniz en büyük yanılgılardan biri olacaktır.

Veritabanı

Evinizi alacağını düşündüğünüz alıcı adaylarından oluşan veri tabanınızın olmaması da mülkün satış sürecini uzatan faktörler arasında sayılır. Şayet gayrimenkul satışı ve kiralaması ile uğraşan bir uzman değilseniz, elinizde alıcı adaylarından oluşan bir data yoksa aylarca evinizi satmak için alıcı arayacaksınız demektir.