Kategoriler
Blog kiralık ev

Gayrimenkul sektöründe kiralık daire, kiralık ev, kiralık gayrimenkul nasıl bulunur?

Kiralık ev arayanlar için mal sahibi, emlakçı, emlakçı ve gayrimenkul danışmanlarından nasıl kiralık daire tutabileceğinizi anlatıyorum

Gayrimenkul sektörünün lokomotifi kiralık daire, kiralık ev ve kiralık gayrimenkuller aranırken kiracı adayları sürekli mağdur. Ya sahibinden kiralıkların yada emlakçıların kapısını çalıyorlar. İstemedikleri halde onlarca olumsuz yorum ve sözle sınanmaya maruz kalıyorlar.

Mülk sahiplerinin, emlakçıların bin bir nazını, sorusunu, bilinmesi istenmeyen en mahrem sorularını cevaplamak durumunda kalıyorlar. Karşılığında beklentileri sadece isteklerine uygun kiralık daire de yaşamak. Oysa gördükleri muameleler düşünüldüğünde;

 • Hoş olmayan telefon cevapları,
 • Anlatılan ve gönderilen resimler ile eşleşmeyen yanlış mülkler,
 • Kaba ve sert bir üslup ile karşılanmak, eleştirilmek,
 • Yanlış anlatılan kullanım alanları,
 • Gerçeği yansıtmayan gayrimenkul özellikleri,
 • Masrafsız olarak anlatılan fakat masraf gerektiren ev özellikleri,
 • Mal sahiplerinin yada emlakçıların bitmek bilmeyen talepleri,
 • Mülk sahipleri ve emlakçıların ardı arkası gelemeyen istekleri,
 • Kira rakamının bir kaç katı nakit depozito talepleri,
 • Yer gösterme işlemlerinde imzalatılan senetler,
 • Veee beğenilmeyen kiracı profilleri …

Kulağa ne kadar tanıdık geliyor değil mi?

Kiralık daire aramadan önce ne yapmak gerekir?

Kiralık daire aramadan önce neye ihtiyacınız olduğunu düşünmelisiniz. Düşünürken bir kağıt kalemden destek almanızı öneriyorum. Şuan yaşadığınız evi neden bırakmak durumunda olduğunuzu kağıt üzerine yazın. Kaç metre kare kullanım alanına ihtiyacınızın olduğu, nasıl bir eve ihtiyaç duyduğunuz, yaşamak istediğiniz kullanım alanı ölçüleri, daire tipi, oda sayısı, cephe, kat yüksekliği, ısınma tipi, banyo / tuvalet sayısı, mutfak tipi, balkon sayısı, otopark alanı, sosyal alan, ısı yalıtımı, asansör ihtiyaçlarınızı yazmanızı öneriyorum.

Bir sonra ki aşamada ne kadar kira ödeyebilirsiniz? Sorunun cevabını yine aynı kağıda yazmanız gerekiyor. Gelirinize göre bir mülk bulmak ay sonunu ne kadar rahat geçireceğinizin sinyallerini verir. Gelirinize göre bir kiralık daire bulmanız halinde elinize daha fazla nakit para kalacak ve sosyal imkanlarınıza daha çok nakit ayırabileceksiniz.

Kiralık daire için en önemli kriterlerden biri de aidattır. Ne kadar aidat ödeyebileceğinizi de belirlemeniz gerekir. Havuz, otopark, sosyal alan, ısınma tipi aidatın artmasına neden olur. Sosyal imkanlar ve olanaklar ne kadar fazlaysa aidatta o kadar yüksek olur.

Kiralık gayrimenkul bulurken nelere dikkat etmek gerekir?

Kiralık gayrimenkul aramadan önce taleplerinizi iyi yazmış ve ne istediğinize karar vermiş olmanız gerekir. Bir sonraki aşama kiralık gayrimenkul‘ü sahibinden mi yoksa bir emlak ofisinden mi kiralayacağınıza karar vermektir.

Mal sahiplerini iyi analiz etmek, düşüncelerini iyi anlamak gerekir. Sorgulamanız gereken bir kaç soru var. Bu sorulardan ilki mülk sahibinin “kiralık dairesinin” yatırımlık mı yoksa dönemsel olarak kiralık mı olduğudur.

Eğer yatırımlık alındığı beyan ediliyorsa mülk sahibinin ne iş yaptığını sormanızı tavsiye ederim. Emekli işçi, devlet memuru mal sahiplerinin kira artış dönemlerinde ki uyuşmazlıklarda Almanya’dan şehir dışından çocukları aniden kesin dönüş yapacak, gelecek olur.

İşi bozulan damatlar, mal sahiplerinin hastalıkları ve yaşlıkları nedeniyle yanlarına gelecek olan çocuklar bu dönemde ortaya çıkar. Kiralık ev görürken bu anlattıklarımı iyi sorgulamanızı tavsiye ederim.

Kiralık ev sahiplerinin özellikle emekli olanların büyük bölümü Medeni durumunuzu, iş hayatınızı, çocuk sayınızı, gelir durumunuzu sorgulamayı çok severler.

Bekar anneler, birlikte yaşayan çiftler, rahat ve yalnız yaşamayı tercih eden çiftler bu mülk sahipleri için ASLA TERCİH EDİLMEYECEK kiracı adaylarıdır.

Kiralık ev ararken emlakçılar ile nasıl çalışmalısınız?

Kiracıların büyük bir bölümünün sevmediği nefret ettiği hatta mülk sahiplerinin bir kısmının da sevmediği meslek grubunun üyesi emlakçılar.

Emlakçıları sevmemek de haklı oldukları çok nokta var. Kiracı seçerler, mal sahibi seçerler, sürekli para kazanmak isterler, arsız olurlar hatta mal sahipleri olmasa açsınız be! Yorumuna maruz kalırlar… Bu yorum birey olarak ahlakı olmayan, mesleğinin ahlakını yerine getirmeyen ve gayrimenkul sektöründen para kazanan kişiler için ne yazık ki doğru tanımlamaları içeriyor.

Mesleğinin ahlakını yerine getiren, dürüst, mesleğinde önce, işine hakim ve sektör tecrübesi olan danışmanlar doğru insanlara hizmet vermek kiralık ev sunmak için piyasada kiracı adaylarını arıyorlar.

Doğru emlak danışmanı işini seven, çalıştığı bölgeye hakim, gayrimenkul hukukunu bilen, yasa ve yönetmelikleri iyi aktaran dürüst bireylerdir. Sosyal medya hesaplarında doğru verileri ve bilgileri paylaşır, çağın gerekliliklerini yerine getirirler. Kontrat yaparken mal sahibi ve kiracı adayına eşit şartlarda yaklaşırlar. Asla taraf değillerdir. Olmazlar. Olamazlar. Olmamalılar.

Kira kontratını düzenlerken yıllık artış oranlarına, aidat ve kiranın yatacağı banka hesaplarına, hatta mal sahibi şahıs değil şirket ise tüm bilgilerin kontratın üzerine yazılmasına dikkat ederler.

Kira kontratlarında yazılı olan şartların yerine getirilmesi için taraflara haklarının eşit bir şekilde anlatırlar. Site, Apartman, Bina ve Villanın tüm özelliklerini açık ve net bir şekilde paylaşırlar. Avantaj ve dezavantajlarını anlatmak asli görevleri arasındadır.

Gayrimenkul sektöründe kiralık ev arayanlar için dönemsel olarak bazı çözüm önerileri sunuyorum. Kiracılar, mal sahipleri, emlakçılar ve emlak danışmanları açısından sektörün bütün BİLİNMEYENLERİNİ, Bilinmesi İSTENMEYEN DETAYLARINI, inceliklerini, sorunlarını ve çözüm yollarını anlattığım bir video içeriği sizinle paylaşıyorum.

13 saat boyunca aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını izleyerek öğrenebileceğiniz TÜRKİYE’nin EN GENİŞ KAPSAMLI içerik paylaşımını kiracılar, mal sahipleri, emlakçılar ve emlak danışmanları için paylaşıyorum.

 • Kira kontratı nasıl yapılır?
 • Mal sahipleri ile nasıl çalışılır?
 • Emlak danışmanları ile nasıl çalışmak gerekir?

Ve daha yüzlerce sorunun cevabını EMLAKÇI, MAL SAHİBİ, GAYRİMENKUL DANIŞMANI yada KİRACI MAĞDURU olmak istemeyen tüketiciler için anlatıyorum. İçeriğe göz atmak için aşağıdaki link’i kullanabilirsiniz.

Yazar mustafaelgun

Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir