Kategoriler
Blog konut kredisi

Konut kredisi ile gayrimenkul nasıl alınmalı? Ekitap

Kredili işlemlerde başarıyla yürütülen gayrimenkul satış süreci, alıcı için doğru mülkün belirlenmesi ile başlamalıdır. Mülk, alıcılarının gayrimenkul piyasalarında gerçekleştireceği satın alma eylemi doğru soruların sorulması ile şekillenir.

Gerçekten bir eve ihtiyacımız var mı? Sorusu gayrimenkul alıcılarının %1’inin bile kendine soramadığı sorular arasında yer alıyor.

Kredi faizlerinin düşmüş olması gayrimenkul piyasalarına yön verirken unutulan ve düşünülmeyen bir diğer detay gayrimenkul alımı sonrası kredili işlemlerde evin kalan parasının nasıl ödeneceği kavramıdır.

2013 – 2020 yılı Ağustos verilerine göre 10 Milyon 111 Bin 319 adet konut başarılı bir şekilde el değiştirmiş. Oldukça ciddi bir rakam.

Geçen yıl 2019 yılında satılan konut sayısı 1 Milyon 348 Bin 729 adet. Her geçen gün artan konut sayısı satışlarının olduğu bir ülkede ekonomik istikrarsızlığın olduğunu düşünecek olursak geçen yıl yani 2019 yılında 332 Bin 508 adet gayrimenkul banka kredisi ile el değiştirmiş.

Oldukça ciddi bir rakam değil mi?

332 Bin 508 adet konut alıcısının %85’i kira ödemek istemediği, ekonomik dalgalanmalar sonucu ev alamayacağı, kredi faiz oranlarının düştüğü zaman dilimlerinde mülk alımı için en doğru zaman olduğu ve paranın değerinin erimesini göz önünde bulundurarak mülk alımı gerçekleştirdi.

Fakat konut kredisi ile gayrimenkul alımı yapan 332 Bin 508 Kişinin bilmediği, göz ardı ettiği hatta bile bile cebinden yüz binlerce lira fazladan para ödeyerek BANKALARA İPOTEKLİ MÜLKÜ hakkında bilmediği bir detay var!

Gayrimenkul alımı yaparken ceplerinden banka faizi dışında binlerce lira “BİLMEDİKLERİ” fazladan parayı “SOKAĞA ATTIKLARI!”

Konut kredisi ile gayrimenkul alırken sokağa atılan paralar hangi kalemlerden oluşuyor?

Gayrimenkul alıcılarının “bilmediği” ve yüzbinlerce lirayı çöpe attığı onlarca aşama var. Kendisine uygun olduğunu düşündüğü gayrimenkulü yanlış seçmesi, mal sahibinden komisyonsuz mülk alma girişimi sonucu kazıklanması, emlakçıların üst yöntemi ile doğru fiyatlanmamış evi alması, kredi başvurusu esnasında doğru kredi ödemesinin belirlenememesi, yanlış hesaplanarak ödemeye maruz bırakılan banka faizi, tapu öncesi ve sonrası yanlış yönlendirmeler sonucu fazladan ödenen tapu harçları, tescil işlemi sonrası gelen vergi cezası, mülkün bilinmeyen yönlerinin alım sonrası açığa çıkması, ulaşım ve alışverişi maliyetleri sayabileceğim yüzlerce kalemden sadece bir kaçı …

Peki sadece saydığım birkaç cümle içinden yaşadığınız şehirdeki mülk alım işlemlerine göre “GAYRİMENKUL ALICILARI EN AZ 50.000 TL BİLMEDEN FAZLA ÖDEME YAPTILAR” desem ne dersiniz?

Mülk alımlarında her yıl binlerce tüketici mağdur oluyor. Sebebi ise bildiklerini düşünerek yaptıkları satın alma işlemleri.

Hayatı boyunca birden çok mülk alımı yapmış ve iyi pazarlık yaptığını düşünen “gayrimenkul alıcıları dahi” her işlem sonucu mutlaka fazladan para ödemiş oluyor. Tek avuntuları çok iyi fiyata ev aldım! Oluyor. Hiçbiri dolandırıldığının farkında değil!

Oysa çocuklarına, ailelerine ya da işlerine ayırabilecekleri zamanı yıllarca konut kredisi ve farkında olmadan dolandırıldıkları onlarca kalemi ödemek için çalışarak geçiriyorlar.

Dolandırılmanın cezası sadece konut kredisi ve diğer kalemleri ödemekle de kalmıyor çalışken ek masraflar ve gider kalemleri ile de boğuşuyorlar.

Şimdi size mağdur olmadan sahibinden ya da emlakçıdan mağdur edilmeden nasıl mülk alacağınızı ve dolandırılmadan nasıl mülk alacağınızı anlatacağım.

Konut kredisi ile gayrimenkul nasıl alınmalı?

Konut kredileri tüketicilere bankalar, sivil toplum örgütleri ve esnaf odaları tarafından veriliyor. Ödeme seçenekleri bu kurumlar tarafından belirlenerek verilen krediler belirlenmiş vade ve faiz oranlarında geri ödemek koşulu ile bir ya da birden çok ipotek ile verilir.

Son kredi ödemesi hatta ipotek kapama harcı yatana kadar ev konut alıcısına ait değildir.

En doğru kredi seçeneğinin, faiz oranının ve vade seçeneğinin iyi analiz edilmesi gerekir.

Sizden daha önce konut almış ve deneyim sahibi olduğunu düşündüğünü bir arkadaş, aile büyüyü ya da dostunuzun tecrübesi farkında olmadan sizi yüzbinlerce lira fazladan faiz ödemeye iter.

Bankacıya güvendiğiniz de ise aylık kotayı tutturmak zorunda oldukları için kendi menfaatlerine en ciddi faydayı sağlayacak kredi tipini size ödetmeyi tercih edeceklerdir.

Kamu bankalarında konut kredisi hedeflerini yakalamak şube müdürünün işiyken özel bankalarda bireysel kredi uzmanlarına aittir. Her iki durumda da doğru alım işlemini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız ya da bildiğinizi düşünüyorsanız mutlaka mağdur olacaksınız demektir.

 • Gayrimenkul’ü beğen!
 • Mal sahibi veya emlakçı ile pazarlık yap!
 • Banka kredisi çek!
 • Tapu devir işlemini sonuçlandır!
 • Eve taşın!

Dolandırılmayı hak eden gayrimenkul alıcılarının düşünce yapısıdır.

Mülk alıcıları mağdur edilmeden hangi kalemlerde nasıl dolandırılmadan gayrimenkul alırım?

Sorusunun cevabını iyi araştırır, analiz eder ve doğru insanlar ile tapu devir işlemini gerçekleştirirler.

Bu noktada gayrimenkul alıcılarının aklında iki soru açığa çıkıyor.

 1. Sahibinden komisyonsuz ev nasıl alınır?
 2. Emlakçıdan ev alırsam ne kadar komisyon öderim?

Tüm bu anlattıklarımdan sonra asıl odaklanmanız gereken konu emlakçıya ödeyeceğiniz komisyon ya da sahibinden doğru evin seçimi olmalıdır.

Peki siz ne istiyorsunuz?

Ev sahibi olmak mı? Yoksa Komisyon ödememek ve sahibinden ev almak uğruna yüzbinlerce lirayı sizin sırtınızdan başkalarının yemesini mi?

Geçen yıl Google da konut kredilerinin düştüğü dönemde en çok aratılan anahtar kelime neydi biliyor musunuz?

“Konut kredisi yapılandırma!”

Çünkü yanlış hamle ve yanlış dönemde çekilen konut kredileri, yapılandırma arayışı içine sokuyor. Oysa yapılandırma bankalar tarafından konut kredisi kullandığınızda 365 Gün Dolmadan YAPILAMIYOR.

Konut kredisi ile gayrimenkul nasıl alınmalı? Konut alıcıları için özel teklif!

Tüm bu anlattıklarımdan sonra size bir teklifim var. Anlattığım tüm bilgiler ve verdiğim verilerin ardından yüzbinlerce lira fazladan para ödeyerek farkında olmadan dolandırılmayı seçebilirsiniz.

Ya da sizin için konut kredisi ile gayrimenkul nasıl alınmalı? isimli ekitabımı okuyup mağdur olmadan mülk alımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

 • Mülk alıcıları için doğru gayrimenkul seçimi,
 • Konut kredisi ve vade oranı seçimi,
 • Mal sahiplerinin sırtınızdan kazandığı paralar,
 • Emlak ofislerinin aracılık hizmeti dışında gayrimenkul alıcıları üzerinden kazandığı paralar,
 • Vergilendirme ve tapu devir işlemleri sırasında yapılan hatalar,
 • Mülk alımı sonrası gelen vergi cezaları,
 • Yatırımlık alım yapılan mülk işlemlerinde gerçekleşen stratejik hatalar,
 • Sahibinden mülk alımlarında kaybettiğiniz zaman ve para,
 • Yanlış emlakçı seçiminin maliyetleri

Ve daha onlarca konu başlığında mağdur olmadan gayrimenkul alma işlemleri.

Tercih sizin!

Bankalar, emlakçılar, mal sahipleri vergi cezaları ve daha bilmediğiniz yüzlerce kalemden sırtınızdan para kazanmalarına izin vererek insanlara farkında olmadan verdiğiniz paralar için çalışmayı tercih edebilirsiniz.

Ya da ekitabımı okuyarak zaman ve para kaybetmeden doğru mülkü seçebilir, konut kredisi ile işlem yapabilirsiniz.


Kitabı Satın Alanlar Neler söylüyor?

Güncelleme!

Merhabalar, uzun zamandır konut alıcıları için yol gösterici nitelikte olan ekitabım için sizlerden gelen talepler doğrultusunda bir yol ayrımına geldik.

Danışmanlık almayı düşünen ve danışmanlık almadan sadece kitabı okumak isteyen iki ayrı grup zaman içinde oluştu.

Her birinin kendi içinde talepleri olduğu için şuna karar verdim.

Sadece kitabı okumak isteyen kitle için ayrı bir fiyat, kitap ile birlikte aynı zamanda danışmanlık almak isteyen ve sorularını yöneltmek isteyenler için ayrı bir grup oluşturmaya karar verdim.

Buna göre;

Konut kredisi ile gayrimenkul nasıl alınmalı? İsimli Ekitabımı sadece satın alıp bilgilenme isteyenler fiyatını ödeyip kitaba sahip olabilecekler. Güncelleme, danışmanlık, facebook kapalı grup, telegram kapalı grup, kitabın sesli versiyorunu, gruba özel canlı yayın desteği OLMAYACAK.

Ekitabı danışmanlık hizmeti ile satın almak isteyen grup ise;

Ekitabı alırken güncellemelerini, benimle doğrudan telefon ile görüşüp destek alma hizmetimi, kapalı facebook grubu, kapalı telegram grubu, gruba özel canlı yayınları ve kitabın sesli kayıt versiyonu erişimine sahip olacaklar.

Böylece kitabı almak isteyenler için ayrı, danışmanlık almak isteyenler için ayrı bir kategori planlamış olduk.

Kitabı alan ve danışmanlık hizmetine dahil olmak isteyenler aradaki fiyat farkını ödeyerek danışmanlık grubuna da dahil olabilecekler.

Yazar mustafaelgun

Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir